Fotowoltaika jest świetnym sposobem na to, by czerpać darmową energię z całkowicie odnawialnego źródła, jakim jest słońce. Niestety czasami okazuje się, że instalacja przestaje działać w najbardziej słoneczne dni. Przyczyną jej wyłączania się mogą być przeciążenia związane ze zbyt dużym obłożeniem sieci oraz nadmiernym wzrostem napięcia. Sprawdź, przy jakim napięciu wyłącza się falownik oraz poznaj inne możliwe przyczyny wyłączania się instalacji.
Dlaczego fotowoltaika wyłącza się w słoneczne dni?
Liczba instalacji fotowoltaicznych co roku jest większa, a sieci energetyczne w Polsce nie były przygotowane na aż taki wzrost popularności paneli PV. To sprawia, że w słoneczne dni w godzinach szczytu produkcji (czyli wczesnym popołudniem) zdarzają się skoki napięcia w sieci. Żeby możliwa była produkcja i przepływ prądu, inwerter musi podnieść napięcie do wartości wyższych od napięcia sieciowego. Wówczas ze względów bezpieczeństwa, falownik może się wyłączyć, a instalacja PV przestać działać. Ma to zapobiegać dalszemu przeciążaniu sieci energetycznej.
Przy jakim napięciu wyłącza się falownik?
To, przy jakim napięciu wyłącza się falownik, jest zależne od jego ustawień. W poszczególnych krajach obowiązują różne graniczne wartości napięcia. W Polsce falownik odłączy instalację PV, gdy napięcie w sieci lokalnej (niskiego napięcia) przekroczy 253 V. Z wyłączaniem falownika spotkasz się wówczas, gdy napięcie w sieci jest zbyt wysokie. Może to mieć miejsce, kiedy w słoneczny dzień zbyt duża liczba prosumentów produkuje energię i oddaje ją do sieci, a jej zużycie jest ograniczone.
Fotowoltaika się wyłącza – co zrobić? Czy należy się martwić?
Osoby, które myślą o zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych i dwukierunkowym przesyłaniu prądu, nie muszą się jednak martwić z dwóch powodów:
- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznacza ogromne środki na transformację energetyczną;
- opisane sytuacje nie zdarzają się szczególnie często, a jedynie sporadycznie – zazwyczaj maksymalnie kilka dni w ciągu roku, w godzinach największego nasłonecznienia.
Na szczęście, zdarzające się raz na jakiś czas wyłączenia instalacji nie mają dużego wpływu na jej całościową opłacalność. Panele fotowoltaiczne wciąż są wyjątkowo korzystną inwestycją, która zwraca się nawet po 5-7 latach w zależności od mocy instalacji czy uzyskanych dofinansowań.
Co więc zrobić, gdy inwerter się wyłączy? Jeżeli na zewnątrz jest słonecznie, a instalacja fotowoltaiczna jest zamontowana w okolicy, w której znajduje się sporo paneli, bardzo prawdopodobne, że to właśnie lokalny wzrost napięcia odpowiada za przerwę w produkcji. Wówczas jedyne co możesz zrobić to poczekać – po pewnym czasie sprzęt uruchomi się sam, gdy tylko napięcie w sieci energetycznej spadnie.
Dlaczego fotowoltaika się wyłącza? Inne przyczyny
Jeśli zastanawiasz się, dlaczego falownik się wyłącza, a zakładasz, że nie jest to nadmierne napięcie, warto sprawdzić, czy sprzęt został zamontowany w prawidłowym miejscu. Instalacja fotowoltaiczna wyłącza się też wówczas, gdy została źle zaprojektowana. Wśród możliwych przyczyn problemów z działaniem instalacji wymienia się np. bezpośrednie działanie promieni słonecznych na falownik – nie powinien być on umieszczony w nasłonecznionym miejscu.
Istotne jest też to, by w pomieszczeniu, w którym zamontowany jest inwerter, panowała odpowiednia temperatura otoczenia. W instrukcji zazwyczaj znajduje się informacja o tym, jaki jest optymalny i wymagany zakres temperatur. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka temperatura może być przyczyną przerw w produkcji prądu.
Niewłaściwe działanie instalacji może być spowodowane również nieodpowiednio wentylowanym systemem. Zazwyczaj zaleca się, by w miejscu montażu inwertera z każdej strony pozostawić 15-30 cm wolnego miejsca. Zwracaj uwagę na to, by falownik nie nagrzewał się i chroń go przed bezpośrednim dostępem promieni słonecznych – w skrócie zadbaj o to, by miał zapewnione jak najlepsze warunki do pracy.
Fotowoltaika a odległość od transformatora
Zdarza się, że przyczyną problemów jest nieodpowiednia odległość transformatora od paneli. Umiejscowienie instalacji względem transformatora zależy od założeń projektowych, czyli rozmiarów systemu i jego rodzaju. Transformator, który znajduje się zbyt blisko, może powodować skoki napięcia, natomiast za daleko – jego nadmierny spadek.
Instalacja fotowoltaiczna wyłącza się – co robić?
Jeżeli Twoja instalacja PV regularnie się wyłącza lub źle pracuje niezależnie od pogody, warto zwrócić się po pomoc do zakładu energetycznego. Dostawca energii elektrycznej jest zobowiązany do tego, by zapewnić optymalne parametry pracy sieci – zawarte w umowie podpisanej z konsumentem. Po wysłaniu zgłoszenia o nieprawidłowościach pracy instalacji przedstawiciel firmy energetycznej powinien przeprowadzić niezbędne pomiary. Następnie może dostosować parametry pracy transformatora do potrzeb konsumenta.
Co możesz zrobić, by system zachował sprawność w słoneczne dni?
Najlepiej umieścić inwerter blisko głównej rozdzielnicy. Jeśli doświadczasz problemów ze sprawnością systemu, warto przeprowadzić kontrolę obciążenia poszczególnych faz. Ponieważ falowniki rozprowadzają energię równomiernie na każdą fazę, zbyt małe obciążenie jednej z nich może powodować wzrost napięcia. Przepięcie niektórych urządzeń na fazę mniej obciążoną zmniejszy ryzyko awarii i usterek. Sposobem na prawidłowe działanie fotowoltaiki przy zbyt dużym napięciu jest też zwiększenie autokonsumpcji prądu. Jak to zrobić? Można zainwestować w magazyn energii lub pompę ciepła.
Przydomowy magazyn pozwoli zwiększyć zużycie prądu wytwarzanego z paneli, co umożliwi obniżenie napięcia. Pozwoli też gromadzić energię do zasilania domu w godzinach nocnych, gdy panele fotowoltaiczne nie pracują. Oprócz magazynu energii warto zainwestować w pompę ciepła, która posłuży do ogrzewania domu, a w razie potrzeby również chłodzenia pomieszczeń latem. Opcjonalnie można kupić inne urządzenia, które będą wykorzystywać prąd do sprawniejszego funkcjonowania gospodarstwa domowego – może to być bojler z grzałką elektryczną czy klimatyzacja. Taka decyzja zwiększy potencjał fotowoltaiki – pośrednio przyspieszy zwrot z inwestycji i pozwoli niwelować zbyt duże napięcie.
Czy fotowoltaika działa jak nie ma prądu z sieci? Przerwy w dostawie energii i działanie paneli w nocy
A jeżeli nieprawidłowości w działaniu instalacji nie wiążą się ze zbyt wysokim napięciem, tylko z przerwami w dostawach prądu? Kiedy dostawca odcina przepływ prądu, system przestaje działać. Sytuacja ma się jednak zupełnie inaczej, jeśli wyposażymy go w magazyn energii.
Instalacja podłączona do magazynu czerpie z niego prąd do zasilania urządzeń elektrycznych. Dopóki ten jest naładowany, konsumenci nie odczuwają przerw w dostawach prądu – dalej mogą mieć ciepłą wodę, ogrzewanie czy możliwość korzystania ze sprzętu zasilanego energią. To, jak długo będzie można wówczas korzystać z prądu, jest zależne od pojemności posiadanego magazynu. Ta powinna być dopasowana do mocy instalacji PV oraz zapotrzebowania na energię w konkretnym gospodarstwie domowym.
A co z fotowoltaiką, gdy słońce zachodzi? Wiele osób zastanawia się, czy falownik wyłącza się w nocy. Jeśli elementy instalacji nie generują prądu, inwerter wyłącza się, by zmniejszyć zużycie energii. Rano, kiedy będzie słonecznie, ponownie się włączy. Żeby zasilać sprzęty domowe w okresie nocnym np. lodówkę czy zamrażarkę, przyda się wspomniany wcześniej magazyn energii.
Czy wyłączać fotowoltaikę podczas burzy?
Skoro zwróciliśmy już uwagę na kwestie związane z dniami, w których jest słonecznie oraz na przerwy w dostawie prądu, warto pochylić się także nad tym, czy wyłączać fotowoltaikę podczas burzy. Odpowiedź brzmi: nie! Wyłączanie fotowoltaiki wymaga postępowania zgodnie z instrukcją producenta i nie jest konieczne. Każdą instalację fotowoltaiczną producent wyposaża w systemy chroniące przed skutkami burzy. Jeżeli mimo wszystko obawiasz się o jej uszkodzenie, być może warto dodatkowo ją ubezpieczyć.
Jak sprawdzić, czy wszystkie panele fotowoltaiczne działają?
Niektórzy użytkownicy instalacji fotowoltaicznych, zaniepokojeni przerwami czy nieprawidłowościami w ich działaniu, mogą chcieć sprawdzić, czy wszystkie panele fotowoltaiczne działają. Jak można to zrobić? W porozumieniu z instalatorem można skontrolować działanie paneli przy pomocy kamer termowizyjnych, symulatorów słonecznych i testerów oporu. Samodzielnie warto zwracać uwagę na poziom produkcji energii w aplikacji mobilnej oraz regularnie sprawdzać stan wizualny paneli. Co 5 lat należy przeprowadzać generalny przegląd instalacji.
FAQ:
- Czy falownik działa w nocy?
Falownik wyłącza się automatycznie, gdy panele fotowoltaiczne nie produkują prądu, żeby oszczędzać energię. Kiedy rano wzejdzie słońce i pojawi się napięcie w panelach, falownik ponownie się włączy.
- Przy jakim napięciu wyłącza się falownik?
Inwerter działa prawidłowo, gdy napięcie utrzymuje się na odpowiednim poziomie. Kiedy ma miejsce awaria sieci bądź pojawia się zbyt wysokie napięcie lub skoki napięcia, falownik się wyłącza. Wartość graniczna, przy której urządzenie przestaje pracować to 253 V.
- Dlaczego w słoneczny dzień fotowoltaika się wyłącza?
Fotowoltaika wyłącza się w słoneczne dni z uwagi na zbyt wysokie napięcie – jest to najczęstsza przyczyna wyłączeń falowników. Ryzyko wystąpienia takiej sytuacji zwiększa duża ilość instalacji prosumenckich w okolicy i brak możliwości spożytkowania produkowanej energii elektrycznej, a w konsekwencji – oddawanie jej do sieci.